Opublikowany przez: monika.g 2017-08-25 17:10:10
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto/freepik
Wiele przyszłych mam odkłada wizytę u dentysty na czas po ciąży z obawy przed stresem wywołanym koniecznością borowania zębów lub szkodliwym działaniem znieczulenia na płód. Jednak próchnica w czasie ciąży zagraża Twojemu dziecku znacznie bardziej niż znieczulenie, które lekarz może dobrać specjalnie do Twoich potrzeb. Chyba nie ma osoby, która lubiłaby wizyty u dentysty, ale dla swojego zdrowia, a przede wszystkim dla zdrowia dziecka warto się przełamać i skorzystać z konsultacji stomatologicznej w czasie ciąży.
Jeszcze przed staraniami o dziecko warto jest udać się na wizytę kontrolną do dentysty, żeby sprawdzić stan swoich zębów i wyleczyć ewentualne ubytki. W pierwszym trymestrze ciąży nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów, ani stosować znieczulenia, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na ciążę. Organizm dziecka w czasie pierwszych trzech miesięcy dopiero się kształtuje i wszelkie zabiegi mogą powodować zaburzenia w przebiegu tego procesu. W kolejnych miesiącach malec już głównie rośnie więc ryzyko staje się dużo mniejsze. Jednak faktem jest to, że próchnica również niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka w czasie ciąży, ponieważ powoduje ona stan zapalny w organizmie. Bakterie wywołujące próchnicę wraz z krwiobiegiem przedostają się do płodu i mogą go uszkodzić oraz przyczynić się do niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a także wywołać przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy i zakażenia wewnątrzmaciczne. Dlatego wyleczenie wszystkich zębów jeszcze przed zajściem w ciążę jest tak ważne.
Jeśli nie zdążyłaś jednak tego zrobić i ból zęba w ciąży nie daje ci spokoju to jak najszybciej idź do dentysty. Nie obawiaj się, bo większość krążących na temat leczenia zębów w ciąży opinii to niezgodne z rzeczywistością mity, które postaramy się tu rozwiać.
MIT. Jak już powiedzieliśmy na wstępie leczenie zębów jest konieczne, aby zapobiec pojawieniu się groźnej dla płodu i mamy próchnicy. Jednak to prawda, że w pierwszych miesiącach należy bardzo ostrożnie podchodzić do bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych takich jak leczenie kanałowe czy badanie RTG. Zawsze powinnaś poinformować stomatologa o tym, że jesteś w ciąży i o przyjmowanych lekach oraz suplementach. Lekarz powinien również wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo czy istnieją jakieś komplikacje. Wtedy będzie mógł właściwie dobrać rodzaj leczenia. W przypadku ciąży podwyższonego ryzyka przed wizytą u stomatologa powinnaś się poinformować lekarza prowadzącego ciążę o planowanej wizycie u dentysty. Pamiętaj, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej w czasie ciąży, regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz wizyta co 3 miesiące to obowiązkowe czynności każdej przyszłej mamy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Ty i Twoje dziecko jesteście odpowiednio zabezpieczeni przed możliwością wystąpienia groźnej dla zdrowia oraz rozwoju maluszka próchnicy.
MIT. Nie obawiaj się, że w czasie kontroli zębów, gdy konieczne będzie wyleczenie ubytku będziesz musiała poddać się temu zabiegowi bez znieczulenia. Stres towarzyszący takiej myśli lub, co gorsze, takiej ewentualności jest dużo bardziej niebezpieczny dla dziecka niż samo znieczulenie. Borowanie czy leczenie kanałowe powinny być wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Poinformuj lekarza o ciąży, a do znieczulenia zastosuje on specjalny środek pozbawiony noradrenaliny i adrenaliny, czyli składników obkurczających naczynia krwionośne, które mogą być niebezpieczne dla płodu, ponieważ mogą wywołać skurcze macicy. Znieczulenie pozbawione środków obkurczających jest równie skuteczne, ale dodatkowo całkowicie bezpieczne dla dziecka.
MIT. Oczywiście jeśli nie jest to konieczne to lepiej nie wykonywać tego badania, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak nie jest ono tak szkodliwe jakby się mogło wydawać. Naświetlaniu podlega tylko żuchwa mamy, a brzuch i szyja osłonięte są specjalnym fartuchem, który zapobiega możliwości przedostania się promieni do dziecka. Dawka promieniowania w czasie takiego badania jest minimalna. Nie wpływa ona w żaden sposób na zwiększenie ryzyka wystąpienia wad u płodu ani poronienia. Jeśli badanie RTG jest konieczne do zdiagnozowania przyczyny bólu zęba i podjęcia właściwej decyzji o leczeniu to warto je wykonać.
FAKT/MIT. Nie jest prawdą, że ciąża powoduje pogorszenie się stanu zębów i dziąseł. Tak często rozprzestrzeniany mit o tym, że dziecko zabiera cenny wapń z kości i zębów mamy nie do końca jest zgodny z rzeczywistością. Organizm dziecka odżywiany jest z diety mamy, jednak gdy nie dostarcza ona właściwych składników odżywczych to wtedy następuje pobieranie ich z jej organizmu. Dlatego tak ważna jest urozmaicona i bogata we wszystkie składniki odżywcze dieta ciężarnej kobiety.
Prawdą jest natomiast to, że niektóre ciążowe dolegliwości wpływają na pogorszenie stanu jamy ustnej. Częste wymioty w początkach ciąży powodują niszczenie szkliwa przez kwas żołądkowy. Podjadanie (nawet w nocy), po którym przyszła mama nie zawsze umyje zęby również niekorzystnie wpływa na stan zębów i dziąseł, ponieważ zalegające resztki jedzenia niszczą zęby i uszkadzają kieszonki zębowe sprzyjając powstawaniu próchnicy. Dodatkowo hormony ciążowe rozpulchniają dziąsła, przez co stają się one delikatne i podatne na uszkodzenia. Często krwawią, a rozpulchnienie sprzyja rozluźnianiu się szyjek zębowych i powstawaniu głębokich kieszonek przyzębnych, w których jeszcze łatwiej gromadzą się resztki jedzenia. Sprzyja to odkładaniu się kamienia nazębnego, a także powstawaniu próchnicy.
FAKT. Zarówno wybielanie zębów w gabinecie, jak i stosowanie środków wybielających w postaci żeli czy pasków w domu są niewskazane w czasie ciąży. Substancje zawarte w tego typu preparatach takie jak nadtlenku wodoru oraz nadtlenku karbamidu to substancje chemiczne, których wpływ na płód jest niezbadany, więc lepiej ich unikać w czasie ciąży. Tym bardziej, że taki zabieg wykonuje się ze względu na walory estetyczne, a nie zdrowotne, nie jest on więc konieczny i można z niego zrezygnować bez uszczerbku na zdrowiu. Bezpiecznym wybielaniem zębów jest zaś stosowanie past rozjaśniających, które zawierają niewielkie stężenia substancji wybielających.
W czasie ciąży żadne poważne zabiegi nie są wskazane, jednak jeśli są konieczne to należy je niezwłocznie wykonać, bo nieleczona próchnica prowadzi do dużo gorszych konsekwencji niż użycie łagodnego znieczulenia czy zrobienie koniecznego prześwietlenia szczęki. Pamiętaj jednak żeby dbać o zęby i dziąsła na co dzień, aby takie leczenie nie było konieczne. Prawidłowa higiena jamy ustnej, mycie zębów po każdym posiłku miękką szczoteczką oraz stosowanie odpowiedniej, bogatej w witaminy i minerały diety powinno skutecznie zapobiec powstaniu próchnicy. Dzięki temu zabiegi stomatologiczne nie będą konieczne, a profilaktyczna wizyta raz na trymestr będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie stresującym obowiązkiem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.